• Depo Dans Cafe Facebook
  • Depo Dans Cafe Twitter
Depodans Cafe İletişim

DUYURULAR

Depo Dans Cihangir'de Yepyeni Bollywood Dersleri Başlıyor!!!

Eklenme Tarihi : 5 Haziran 2017

Paylaş:

Depo Dans Cihangir’de yepyeni iki adet Bollywood sınıfı açılıyor.

 

11 Eylül Pazartesi 19:30 – Irmak Erinç

ve

17 Eylül Pazar 14:00 – Eğitmen Sabriye Kavuncu

 

Ücret aylık 160 TL Nakit

                  180 TL Kredi Kartı

 

Ayrıntılı bilgi için 0212 249 75 28 / 0535 688 75 36

 

*1.250 milyar nufusu ile çok yönlü yaşam şeklini, inanışları ve farklı dilleri ile  ayrı bir dünya izlenimi veriyor Hindistan insana. Çok zengin bir kütür mirasına sahip Hindistan toprakları her bölgenin ayrı dili, kıyafeti, yemekleri, inanışları ve dansları ile hayatımıza sihirli bir dokunuş yapıyor adeta.

Hindistan kültürünün ayrı düşünülmez en önemli unsurlarından biri ise danstır. Hint dansı Klasik, Folk ve Bollywood olarak üç ayrı dala ayrılır. Klasik danslar Hint dansının balesi gibi değerlendirilebilir  ve genellikle eğitimine çok küçük yaşlarda başlanılır. Her yörenin kendi kültürel gelişimine göre  farklı klasik dans türleri mevcuttur. Klasik dansların çoğu Hindu mitolojisinin hikayelerini anlatır. 8 temel klasik dansın yer aldığı Hint Klasik dansları dini anlatımları ile öne çıkmıştır. Klasik dansların Natya Shastra kurallarına göre düzenlenmiştir ve tüm klasik danslar bu kurallara göre uygulanır.

Folk danslar ise daha çok köy yaşamındaki günlük hayat ritüellerini ve kırsal yaşamı anlatan danslardır. Bunlardan en bilineni Hindistan’ın kuzey bölgesi Punjap Halk dansları Bhangra, Rajastan Bölgesi Garba, Gujarat Bölgesi Dandiya,  Maharashtra bölgesi Lavani ve Kerela bölgesi Thirayattam olarak bilinir.

Bollywood ise, dünya film sektöründe bugün Hollywood ile yarışan ve dünyanın en büyük film sektörünü içinde barındıran, Hint dansını ve filmlerini dünyaya tanıtan Hindistan’ın ekonomik olarak en güçlü sektörlerinden  biridir.

İlk Hint filmlerinde Kathak yada folk danslar sergilenirdi. Sonraları gelişen ve değişen dünyaya ayak uyduran  Bollywood film sektörü kendine has Bollywood dans stilini oluşturmuş yer yer klasik, folk ve modern danslardan etkilenmiş filmin içeriğine uygun ruh hallerini tüm vucudu kullanarak, filmin içinde geçen konuyu filmin ana karakterlerine sanki şarkıyı söylüyormuş gibi lanse edimeye başlanmıştır.

Bollywood dans, daha çok Bollywood film müzikleri için yapılan  dansların genel adıdır. Genellikle çok hareketli, eğlenceli, renkli kostüm ve takıları ile göz dolduran, daha çok kalabalık dans grupları ile yapılan ve izleyeni içine çeken bir  büyüsü vardır. Zengin Hint kültürünün hemen hemen her çeşidini içine alan genellikle festival, düğün, kutlama zaman zaman  da hüzünlü anların sahnelendiği  Bollywood Dansları kendi içindeki uyumu ve dinamikleri koruması adına istikrarlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. 

 

*Sabriye Kavuncu ve Irmak Eyinç tarafından aldıkları 4 yıllık bir eğitim sonunda kurulan “DURGA Bollywod Dans Kumpanyası” 20 kişilik gösteri kadrosu ile Türkiye’de baştan sona iki perdeden oluşan Bollywood Show yapan ilk ve tek gruptur.

DURGA ekibi Bollywood dansının yanı sıra Hindistan’ın hemen her yöresine ait folk ve klasik dansları da seyirci ile buluşturmaya devam ediyor. Türkiye’de ilk defa düzenlenen “HOLİFEST’16 ve HOLİFEST’17 İstanbul Festivalinin de tüm dans organizasyonlarını üstlenen ekibimiz Hocapaşa Kültür Merkezi, ZORLU PSM, TRUMP Towers Gösteri Merkezi, TUYAP Turizm Fuarı, Boğaziçi, Koç ve İstanbul Üniversite’lerinin Dans Festivallerinde izleyicisiyle buluşmuş, CNN Türk “Burada Laf Çok”, Show TV “Güldür Güldür Show”, Em TV “Erol Köse ile Herşeyi Konuşalım”, TRT World “Holifest’16 Belgesel” ve TRT World Showcase, STAR TV Mesut Yar Sunar”, Kanal D, ATV, Star TV Ana Haberlerde ve yazılı basında da çeşitli gazetelerde yaptığı çalışmalarıyla yer almıştır.

Devam eden ve önümüzdeki ilk 4 ay içindeki  projelerimiz ise 16 Eylül 2017 İTÜ Geliştirme Vakfı ile sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Trident-Trishul Extended” Gösterisi, 23 Eylül 2017 Antalya ”Trident-Trishul Extended” ve 30 Eylül 2017 İzmir  HOLİFEST’17’nin tüm sahne performanslarını da yine DURGA ekibi gerçekleştirecektir. Ekibimiz sahne organizasyonlarının dışında özel organizasyon ve toplantılarda da performas sergilemektedir.

DURGA Bollywood Dans Kumpanyası ekibi olarak sadece  Bolywood Dansı değil aynı zamanda Klasik Hint Dansı konusunda eğitimler alıyor konunun uzmanı eğitmenleri de İstanbul’a getirtiyoruz. Kathak eğitmeninimiz Mahua Shankar’dan Hindistan’da eğitimler alan grubumuz aynı zamanda Kathak Dansçısı ve eğitmeni Koreli Noori Bak ve Bhangra dansçısı ve eğitmeni Lavesh Pritmani’yi de Amerika ve Kore’den  İstanbul’a DURGA için workshoplar vermeye getirtmiştir.

Ayrıca Hindistan internet haber sitesi www.thequint.com ‘de yayınlanan roportajı ve Hindistan’da gerçekleştirilen flasmob’uyla da konu olan DURGA, Türkiye’de bir Bollywood Dans grubu olarak Hindistan medyasında yer alan ilk ve tek grup olmayı da başarmıştır. 

DİĞER DUYURULAR

22 Eylül 2017 Batı Ataşehirde Yeni Bachata Sınıfı Batı Ataşehirde Yeni Bachata Sınıfı
Eğer sosyal Latin 2 kur bitirdiyseniz sizleri Bachata yapmaya bekliyoruz ...
21 Eylül 2017 Depo Dans Ataşehir de Yeni Başlangıç Kizomba Sınıfımız Açılıyor... Depo Dans Ataşehir de Yeni Başlangıç Kizomba Sınıfımız Açılıyor...
2 Ekim Pazartesi Yeni Başlangıç Kizomba Sınıfımız Ataşehir Latife Depo Dans'da Başlıyor ...
21 Eylül 2017 2 Ekim Akşamı Yepyeni Sınıflarımız Başlıyor. 2 Ekim Akşamı Yepyeni Sınıflarımız Başlıyor.
Ataşehir LAtife Depo Dans'da Yepyeni Sosyal Latin Derslerimiz BAşlıyor ...
21 Eylül 2017 Ataşehir Latife Depo Dans'da Yepyeni Hiphop Sınıfımız Açılıyor Ataşehir Latife Depo Dans'da Yepyeni Hiphop Sınıfımız Açılıyor
Depo Dans Ataşehir'de Yepyeni Hiphop sınıfımız Başlıyor ...
21 Eylül 2017 Depo Dans Ataşehir'de Yeni Başlangıç Arjantin Tango başlangıç Sınıfı Açılıyor. Depo Dans Ataşehir'de Yeni Başlangıç Arjantin Tango başlangıç Sınıfı Açılıyor.
Yeni Başlangıç Arjantin Tango Ataşehir Depo Dans da ...
21 Eylül 2017 Depo Dans Cihangir'de Hafta sonu Sosyal Latin Sınıfımız Açılıyor. Depo Dans Cihangir'de Hafta sonu Sosyal Latin Sınıfımız Açılıyor.
Yeni sınıfımız 7 EKim Cumartesi 15:30 de başlıyor ...
21 Eylül 2017 Cihangir Depo Dans'ta Sosyal Latin Yeni Başlangıç Sınıfımız Açılıyor Cihangir Depo Dans'ta Sosyal Latin Yeni Başlangıç Sınıfımız Açılıyor
Yeni sınıfımız 2 EKim Pazartesi 21:00 de başlıyor ...
21 Eylül 2017 Depo Dans Cihangir'de Bachata Gösteri sınıfımız Açılıyor.. Depo Dans Cihangir'de Bachata Gösteri sınıfımız Açılıyor..
Tutkulu, romantik kısacası aşkın dansı Bachata ile gösterilerimizde yer almak isterseniz sizleri de aramızda görmek isteriz. ...
21 Eylül 2017 Cihangir Depo Dans'ta Yeni Oryantal Sınıfı Açılıyor Cihangir Depo Dans'ta Yeni Oryantal Sınıfı Açılıyor
Depo Dans Cihangir`de Yepyeni Oryantal Dersleri Başlıyor! ...
19 Eylül 2017 Başlangıç Seviyesi Sosyal Latin Sınıflarımız Bakırköy Şubemizde Başlıyor! Başlangıç Seviyesi Sosyal Latin Sınıflarımız Bakırköy Şubemizde Başlıyor!
Başlangıç Seviyesi Sosyal Latin Sınıflarımız Bakırköy Şubemizde Başlıyor! ...