• Depo Dans Cafe Facebook
  • Depo Dans Cafe Twitter
Depodans Cafe İletişim

Capoeira

MONOTONLUKTAN SIKILDIYSANIZ CAPOEIRA İLE GÜNÜN STRESİNİ ATMAYA NE DERSİNİZ?

 

Ülkemizde bir hayli ilgi gören capoeira ya da savunma dansı hem erkek hem de kadınlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Her yaş grubuna hitap eden bu dans kişileri oldukça motive eden bir dans türüdür. İş stresinden ve günlük hayatın monotonluğundan kurtulmak istiyorsanız müzik, dans, akrobasi ve savunma sporunun birlikte olduğu Depo Dans’taki capoeira derslerini denemek için bizi takip etmeye devam edin.

Her türlü talebiniz ve sorunuz için ön kayıt formu’nu doldurabilir, 0 212 249 75 28’i arayabilirsiniz.

 

Capoeira Nedir?

Capoeira, Brezilya kökenli bir savunma sanatıdır. Brezilyanın etnik çizgilerini taşıyan enstrümanların eşliğinde sergilenen hareketlerin ve uyumun mükemmel birleşimidir.

Capoeira Tarihi:

16.YY ortalarında Portekizlilerin egemenliğinde olan Brezilya’da şeker pancarı tarlalarında  çok zor şartlar altında çalıştırılan yerli kölelerin güçsüz düşmesi ve çok sayıda ölümlerin olması sonucu  Afrika'dan milyonlarca köle getirilmiştir.

Bu dönemde kölelerin kendilerini savunabilmek için müzik eşliğinde dans ve ayin görüntüsü altında elleri bağlı şekilde yeni bir dövüş sporu yarattılar. Daha sonra bu dövüş sanatı kölelerin ortak dili olmuştur. Kölelerin isyanı başlatabilmeleri için tek silahları ve tek dili olan Capoeira ile Palmarino tarihinin en büyük savaşı olmuştur.

1888 Brezilya’da köleliğin kaldırılması ile capoeira da yasaklanmıştır. 1930 yılında Capoeira Brezilya’nın kültürü olarak kabul edilmiş ve yasak geri kalkmıştır. Capoeiranın doğuşundan günümüze kadar sürekli revizyonlar gerçekleşmiş olup farklı tarzlar doğmuştur. 

Bu tarzlardan bazıları:

-Regional 

-Sao Bento pequeno

-Angola

Neden Capoeira?

Akrobasi, Müzik, Dans, Savunma sporu olmak üzere hepsini bir arada uyum dahilinde taşıyan tek spordur. 

Capoeira dersleri dahilinde Brezilya kültürünün parçaları da olan Müzik, Maculele ve Brazilian Jiu Jitsu eğitimleri de verilmektedir.