• Depo Dans Cafe Facebook
  • Depo Dans Cafe Twitter
Depodans Cafe İletişim

Lindy Hop

LINDY HOP İLE ESKİ AMERİKAN FİLMLERİNİN ENERJİSİ YANSITIN!

 

Bol eğlenceli, bol hareketli yeni Lindy Hop sınıflarımız için bizi takip etmeye devam edin.

Her türlü talebiniz ve sorunuz için ön kayıt formu’nu doldurabilir, 0 212 249 75 28’i arayabilirsiniz.

 

Lindy Hop nedir?     

1920'li yılların ortasında başlayıp 1940'lı yılların sonlarına kadar devam eden ve cazın altın çağı olarak kabul edilen swing dönemi, cazın yalnızca dinlenilmesi amacıyla değil, aynı zamanda dans edilmesi için de icra edildiği; müzisyenlerin müziğin ritmini ve yorumunu, dansçılarla etkileşim içerisine girerek oluşturduğu; büyük orkestralar ile beraber anılan bir dönemdir. Lindy Hop ise, işte bu müzikler eşliğinde yapılmış, swing ailesinden, Harlem kökenli, Afro-Amerikan bir sokak dansıdır.

Lindy Hop, swing danslarının en yaygın hali olarak bilinmesinin yanı sıra, sıklıkla “orijinal swing” olarak da yorumlanır. Charleston, tap ve breakaway gibi danslardan evrilen Lindy Hop'un, Afrika danslarının, Avrupa kökenli eşli dansların 8 vuruşluk yapısı ile harmanlanmış hali olduğu söylenebilir.

Dansa Lindy Hop adı, Charles Lindbergh'in (takma adı ile “Lindy”nin) 1927 yılında, Spirit of Louis adındaki uçağıyla Atlantik okyanusunu uçarak geçmeyi başarması üzerine verilmiştir. Dansa adını veren dönemin ünlü dansçısı Shorty George'un gazete manşetlerinden esinlendiği ve söz konusu manşetlerden birinin “Lindy Hopped the Atlantic” olduğu söylenir.

Lindy Hop, Harlem sokaklarının yanı sıra, o dönemde sıklıkla “dünyanın en güzel balo salonu” olarak nitelenen Savoy Balo Salonu'nda gelişmiştir. Dönemin ünlü dansçıları ile Cab Calloway, Tommy Dorsey, Louis Armstrong, Count Basie, Duke Ellington gibi efsane müzisyenler ve orkestraları, Savoy'da buluşmuş; ortak enerjileri ile hem müziği, hem de dansı şekillendirmiştir.

Hem dansı, hem de müziği ile 20. yüzyılın en büyük ve en popüler caz akımı olarak kabul edilen Swing hareketi, Harlem'den ve Savoy'dan tüm Amerika'ya, oradan da Hollywood filmleri aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Lindy Hop, 1945'ten itibaren müziğin de yavaş yavaş değişmeye başlamasıyla etkinliğini yitirse ve 30 yıl unutulsa da, 1980'li yılların başında yeniden keşfedilmiş ve yıllar içerisinde yeniden yaygınlaşmıştır.

Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde sadık bir kitleye sahip olan Lindy Hop adına festivaller ve partiler düzenlenmekte ve hem dans, hem de swing müziği yaşatılmaktadır.

İstanbul'da ise Lindy Hop 2008 senesinden beri yapılmaktadır.